Πρώτα Χρόνια

Προνήπιο και Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Σχολείο.International School of Piraeus,ISP.

"... ένα παιδί που από τη στιγμή της γέννησης είναι τόσο απασχολημένο με την ανάπτυξη μιας σχέσης με τον κόσμο όσο και με την πρόθεση του να βιώσει τον κόσμο, ώστε αναπτύσσει ένα πολύπλοκο σύστημα ικανοτήτων, στρατηγικών εκμάθησης και τρόπων οργάνωσης των σχέσεων"
(Ο Χώρος της Παιδικής Ηλικίας, σε Διάλογο με το Reggio Emilia, 2006)
Τα πρώτα έτη αφορούν τα στάδια νηπιακής ηλικίας (2 ετών), προ-νηπιαγωγείου (3-4 ετών) και νηπιαγωγείου (5 ετών). Αυτά τα πρώτα χρόνια εκπαίδευσης διαδραματίζουν ζωτικό ρόλο στις επιτυχίες της ζωής ενός ατόμου, στην υγεία και τη συναισθηματική του ευεξία.

Η ποιότητα των πρώτων ερεθισμάτων του περιβάλλοντος ενός παιδιού και οι κατάλληλες εμπειρίες στα στάδια ανάπτυξής του είναι καθοριστικοί παράγοντες για τον τρόπο με τον οποίο αναπτύσσεται η αρχιτεκτονική του εγκεφάλου του. Εδώ στο ISP πιστεύουμε ότι το περιβάλλον είναι ο δεύτερος δάσκαλος! Ο δάσκαλος της τάξης “βλέπει μπροστά” για να δει τι προκλήσεις μπορούν να τεθούν για να εμπνεύσουν την έρευνα και τη σκέψη των παιδιών. Οι μαθητές μας αυτο-κατευθύνουν τη δική τους μάθηση. Μπορούν να εντοπίζουν προβλήματα και να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις τους για να τα λύσουν.

International School of Piraeus|ISP|Ιδιωτικό Σχολείο|Προνήπιο και Νηπιαγωγείο