Εμείς

Ένα σχολείο με ιστορία 100 ετώνΠοιοι Είμαστε. ISP,International School of Piraeus
Στον Πειραιά του 1922, η Μαρίκα Πετράκη και ο Κωνσταντίνος Βαλσαμίδης, δύο εμπνευσμένοι εκπαιδευτικοί, ίδρυσαν ένα υποδειγματικό ιδιωτικό σχολείο πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης αγοριών και κοριτσιών. Με ξεχωριστά εκπαιδευτικά προγράμματα για τη μουσική, το τραγούδι, το χορό, το θέταρο, το σχέδιο μόδας και την ραπτική και με τμήματα ξένων γλωσσών για αγγλικά και γαλλικά, το σχολείο δεν σταμάτησε να κοιτάζει προς τα εμπρός και να προσφέρει σύγχρονη, ποιοτική εκπαίδευση σε εκατοντάδες, χιλιάδες μαθητές για σχεδόν έναν αιώνα!

Ένα σχολείο του μέλλοντος
Σήμερα οι εγγονές της Μαρίκας και του Κωνσταντίνου Βαλσαμίδη συνεχίζουν την οικογενειακή παράδοση. Το σχολείο μας εξακολουθεί να εμπνέεται από τις ίδιες αρχές και το ίδιο πάθος για μια περιεκτική και καινοτόμο εκπαίδευση. Στόχος μας είναι η ανακάλυψη του νοήματος μέσω της συνεχούς έρευνας, της κριτικής σκέψης και των πραγματικών εμπειριών. Η μάθηση μας περιλαμβάνει υψηλά επίπεδα γνώσης και πρόσβασης στην πληροφορία και την τεχνολογική ολοκλήρωση, ώστε οι μαθητές μας να είναι πάντοτε σε θέση να προσαρμοστούν σε ένα ταχέως μεταβαλλόμενο περιβάλλον.

Ποιοι Είμαστε|ISP|Ιδιωτικό Σχολείο στον Πειραιά