Δημοτικό

Δημοτικό IB PYP Primary Years Programme.International School of Piraeus,ISP.

Το Διεθνές Σχολείο Πειραιά είναι πιστοποιημένο να προσφέρει το International Baccalaureate Primary Years Programme, PYP (από το 2015). Το IB PYP καλύπτει τις ακαδημαϊκές ανάγκες των μαθητών και και φροντίζες για την κοινωνική και συναισθηματική τους ευημερία. Διδάσκεται στα ελληνικά και στα αγγλικά και βασίζεται στο Πρόγραμμα Σπουδών του Υπουργείου Παιδείας, σε συνδυασμό με τις στρατηγικές και τα χαρακτηριστικα του International Baccalaurate. Το Πρόγραμμα Σπουδών του PYP ξεκινά από το Νηπιαγωγείο και ολοκληρώνεται στο τέλος του Δημοτικού (3-12 ετών).

Είναι ένα πρόγραμμα που βοηθά τα νέα μυαλά να αναπτύξουν ευρύτερα πεδία μάθησης. Πιστεύουμε ότι ακόμη και τα νεότερα μυαλά είναι ικανά για τις μεγαλύτερες ανκαλύψεις. Το πλαίσιο σπουδών απευθύνεται στις ακαδημαϊκές ανάγκες των μαθητών και στην κοινωνική και συναισθηματική τους ευημερία με έναν ιδιαίτερα ισορροπημένο τρόπο, που εξασφαλίζει μια ικανή προετοιμασία για τις προκλήσεις της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Το Πρόγραμμα IB Primary Years, υποστηρίζει τις προσπάθειες των μαθητών να κατανοήσουν τον κόσμο και να λειτουργήσουν άνετα μέσα σε αυτόν. Βοηθά επίσης τους μαθητές να δημιουργήσουν προσωπικές αξίες ως θεμέλια πάνω στα οποία θα αναπτυχθεί και θα αναδειχθεί μια ανοιχτή, διεθνής θεώρηση του κόσμου.

Δημοτικό|IB PYP|Primary Years Programme|International School of Piraeus