Πώς γίνεσαι σχολείο ΙΒ

IB Προγράμματα,ΙΒ σχολεία στην Ελλάδα,International School of PiraeusΤο ΙΒ είναι αφιερωμένο στο να προσφέρει μοναδικά προγράμματα εκπαίδευσης σε σχολεία σε όλο τον κόσμο. Η διαδικασία πιστοποίησης που ακολουθείται είναι ενδεικτική αυτής της δέσμευσης. Η διαδικασία πιστοποίησης ποικίλλει ανάλογα στο σχολείο και το πρόγραμμα IB, αλλά συνήθως διαρκεί δύο έως τρία χρόνια. Η όλη διαδικασία περιλαμβάνει τις ακόλουθες φάσεις:

• Φάση Διερεύνυσης.
• Αίτηση Υποψηφιότητας.
• Απόφαση για την Υποψηφιότητα.
• Φάση Υποψηφιότητας.
• Αίτηση για Πιστοποίηση.
• Απόφαση Πιστοποίησης.

Η πιστοποίηση είναι ένα ορόσημο στη ζωή ενός IB World School, όχι η γραμμή τερματισμού. Η ανάπτυξη και εξέλιξη του σχολείου ξεκινά από τη στιγμή της πιστοποίησης, και συνεχίζεται καθώς το σχολείο χρησιμοποιεί την ανατροφοδότηση που λαμβάνει συστηματικά από το ΙΒ για να συντονίζει το σχέδιο δράσης του και να βελτιώνει συνεχώς την εφαρμογή των προγραμμάτων του.ΙΒ σχολεία στην Ελλάδα,Πώς γίνεσαι σχολείο ΙΒ,ISP,International School of PiraeusΤο ΙΒ προσφέρει μια σειρά σεμιναρίων, workshops και εκδηλώσεσων επαγγελματικής εξέλιξης, που υποστηρίζουν το σχολείο στην πορεία του προς την βαθύτερη κατανόηση των προγραμμάτων IB και την καλύτερη εφαρμογή τους.

Τα IB World Schools πρέπει να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις επαγγελματικής εξέλιξης που ολοκληρώνονται κατά την αξιολόγηση. Μόνο τα πιστοποιημένα σχολεία μπορούν να διδάσκουν τα προγράμματα IB. Κάθε σχολείο που είναι πιστοποιημένο να προσφέρει προγράμματα IB, ονομάζεται IB World School.

Βρείτε ένα ΙΒ σχολείο.

Πιστοποιημένα ΙΒ σχολεία σε όλο τον κόσμο δείτε εδώ.
Πιστοποιημένα ΙΒ σχολεία στην Ελλάδα δείτε εδώ.

ΙΒ Σχολεία στην Ελλάδα|Το ISP είναι πιστοποιημένο να παρέχει ΙΒ Προγράμματα|Το ISP είναι IB World School