Γιατί να επιλέξω το ISP?

• Με ένα απλό άγγιγμα της οθόνης, οι μαθητές χρησιμοποιούν τις εφαρμογές iPad και i-Books (που δημιουργούνται από την παιδαγωγική ομάδα του σχολείου) στις καθημερινές εκπαιδευτικές τους δραστηριότητες
  • Η αγγλική γλώσσα βρίσκεται στο επίκεντρο της εκπαιδευτικής διαδικασίας με ειδικά μαθήματα που διδάσκονται στα αγγλικά: θέατρο, καλές τέχνες, πληροφορική, μαθηματικά, περιβαλλοντική μελέτη, λογοτεχνία
  • Δεύτερη ξένη γλώσσα επιλογής (γαλλικά ή γερμανικά) που εισάγεται από την 3η Δημοτικού
  • Υπαίθρια τάξη πουπραγματοποιείται μία φορά την εβδομάδα για μαθητές ηλικίας 3-7 ετών. Τα παιδιά χρειάζονται μια ευρεία ποικιλία μαθησιακών εμπειριών και ευκαιριών ανάπτυξης σε τομείς όπως η αδρή και λεπτή κινητική ανάπτυξη, η κοινωνική συναισθηματική ανάπτυξη, η γλωσσική ανάπτυξη και η δημιουργική έκφραση.
  • Δραστηριότητες όπως: Zumba Kids, Jujitsu, Beat Groovers (Τμήμα Κρουστών που χρησιμοποιεί μόνο ανακυκλωμένα υλικά), Ρομποτική, Μπαλέτο, Τένις, Book to Art Club, Mind challenge στα Αγγλικά.
  • Το Drop Everything and Play επιτρέπει στους γονείς των μικρότερων μαθητών μας να έρθουν κοντά μας και να απολαύσουν ένα “ακατάστατο παιχνίδι” κάθε μήνα. Ως σχολείο αναγνωρίζουμε τη σημασία του παιχνιδιού για την ανάπτυξη όλων των παιδιών. Το παιχνίδι επιτρέπει στα παιδιά μας να διερευνούν και να κατανοούν τον κόσμο γύρω μας. Είναι ζωτικής σημασίας για την ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων, δημιουργικής, σωματικής και γλωσσικής ανάπτυξης.

Γιατί να επιλέξω το ISP|Δίγλωσση Εκπαίδευση